Printed Date: 28/04/2015

Please Note: First Floor Changing Rooms

Welcome to Swiss Cottage Leisure Centre

About our facility

The centre is located in the heart of Camden close to the O2 centre on Finchley Road and Jubilee tube stations providing a 200+ station state-of-the-art gym and a wide range of aerobics, body and calm classes with over 100 running per week. The centre has a 25 metre 8 lane swimming pool and a children’s pool boasting a fantastic range of courses why not join one of our swimming, gymnastics, trampolining, basketball, tennis or squash programmes.

We also have a vast array of popular children’s activities, ranging from our soft play area with bouncy castle, multi play room with slides and crèche. All these areas can be booked for children’s birthday parties. Whether you fancy contending with one of London’s most popular climbing walls or relaxing with a luxurious treatment in our nationally recognised spa LONDON the centre provides a tailored leisure experience for all.

If you would like to learn more about our corporate memberships please visit this website.

 

Weekly Programme

Filter by:
27th Apr
Monday 27 April
Time Activity Level Instructor Location
7:00am - 8:00am Yoga - Iyengar All Cathy Studio 2
7:00am - 7:45am Group Cycle All Patrick Aerobiking Studio
9:00am - 10:30am Dynamic Flow Yoga All Fatou Studio 2
9:30am - 10:30am Bums, Tums & Thighs All Maria W Studio 1
10:30am - 11:30am Core Stability All Maria W Studio 1
10:30am - 11:30am Belly Dancing All Julie Studio 2
11:30am - 12:15pm Box Fit Intermediate Michal Studio 1
12:00pm - 1:00pm Yoga Intermediate Jaz Studio 2
12:00pm - 12:30pm Kinesis All Fitness Instructor Upper Gym
12:15pm - 1:00pm Circuits Intermediate Michal Studio 1
1:00pm - 1:45pm Group Cycle All Maria W Aerobiking Studio
1:00pm - 1:45pm Power Pump All Michal Studio 1
1:15pm - 2:15pm Pilates Based Exercise All Jaz Studio 2
2:00pm - 3:00pm Club Aerobics S All Michal Studio 1
6:15pm - 7:15pm Yoga Beginners Dan Studio 2
6:15pm - 7:00pm Group Cycle All Nichole Aerobiking Studio
7:00pm - 8:00pm Power Pump All Lee Studio 1
7:00pm - 8:00pm Box Fit Intermediate Chris Sports Hall
7:15pm - 8:00pm Group Cycle Intermediate Nichole Aerobiking Studio
7:15pm - 8:15pm Pilates Based Exercise Beginners Dan Studio 2
8:00pm - 9:00pm Box Fit Advanced Chris Sports Hall
8:15pm - 9:15pm Yoga Intermediate Dan Studio 2
8:15pm - 9:00pm Group Cycle All Patrick Aerobiking Studio
Tuesday 28 April
Time Activity Level Instructor Location
9:00am - 10:00am Dynamic Flow Yoga Intermediate Antonia Studio 2
10:00am - 11:00am Bums, Tums & Thighs All Kadeja Studio 1
10:15am - 11:45am Dynamic Flow Yoga Advanced Antonia Studio 2
11:00am - 12:00pm Club Aerobics S Beginners Kadeja Studio 1
11:00am - 12:00pm Combat All Matteo Sports Hall
12:00pm - 12:30pm Kinesis All Fitness Instructor Upper Gym
12:00pm - 12:45pm Water Workout All Magda Main Pool
12:00pm - 12:45pm Water Workout All Suzzane Teaching Pool
12:00pm - 1:00pm Pilates Based Exercise Beginners Penny Studio 2
12:00pm - 12:45pm Group Cycle All Nichole Aerobiking Studio
1:00pm - 1:45pm Group Cycle All Richard Aerobiking Studio
3:00pm - 4:00pm Yoga S All Dan Studio 2
6:00pm - 6:30pm Ab Blast All Fitness Instructors Studio 2
6:30pm - 7:30pm Yoga - Hatha Intermediate Anita Studio 2
6:30pm - 7:30pm Dance Aerobics All Alison Studio 1
7:15pm - 8:00pm Group Cycle All Patrick Aerobiking Studio
7:30pm - 8:30pm Body Conditioning All Tawa Studio 1
8:35pm - 9:35pm Pilates Based Exercise Beginners Tawa Studio 2
Wednesday 29 April
Time Activity Level Instructor Location
7:00am - 8:00am Yoga - Iyengar Intermediate Cathy Studio 2
9:45am - 10:45am Advanced Pilates Advanced Sergio Studio 2
11:00am - 12:00pm Step All Nichole Studio 1
12:00pm - 1:00pm Bums, Tums & Thighs Intermediate Michal Studio 1
12:00pm - 12:30pm Kinesis All Fitness Instructor Upper Gym
12:15pm - 1:00pm Group Cycle All Patrick Aerobiking Studio
1:15pm - 2:15pm Pilates Based Exercise Beginners Daniella Studio 2
2:00pm - 3:00pm Brazilian Dance All Sandra Studio 1
2:30pm - 3:30pm Pilates Based Exercise S Beginners Daniella Studio 2
6:00pm - 7:00pm Step & Sculpt All Michal Studio 1
6:30pm - 7:30pm Pilates Based Exercise All Tawa Studio 2
7:00pm - 7:45pm Group Cycle All Nichole Aerobiking Studio
7:00pm - 8:00pm Circuits All Michal Sports Hall
7:10pm - 8:10pm Bums, Tums & Thighs All Lee Studio 1
7:30pm - 8:30pm Yoga All Tania Studio 2
8:15pm - 9:15pm Pure Stretch All Michal Studio 1
Thursday 30 April
Time Activity Level Instructor Location
10:00am - 11:00am Step & Sculpt All Nichole Studio 1
11:00am - 12:00pm Pilates Based Exercise All Maria W Studio 2
11:00am - 12:00pm Body Conditioning Intermediate Chris Studio 1
12:00pm - 1:00pm Club Aerobics S All Maria W Studio 1
12:00pm - 12:30pm Kinesis All Fitness Instructor Upper Gym
12:15pm - 1:00pm Group Cycle All Patrick Aerobiking Studio
1:15pm - 2:15pm Pilates Based Exercise All Maria W Studio 2
3:00pm - 4:00pm Yoga S All Dan Studio 2
6:00pm - 6:30pm Ab Blast All Fitness Instructors Studio 2
6:00pm - 7:00pm Brazilian Dance All Sandra Studio 1
6:30pm - 7:30pm Yoga - Hatha Intermediate Anita Studio 2
7:00pm - 8:00pm Bums, Tums & Thighs Intermediate Anna K Studio 1
7:00pm - 8:00pm Box Fit Intermediate Chris Sports Hall
7:15pm - 8:00pm Group Cycle All Patrick Aerobiking Studio
7:30pm - 8:30pm Pilates Based Exercise All Agata Studio 2
8:00pm - 9:00pm Power Pump All Chris Studio 1
8:15pm - 9:00pm Group Cycle All Patrick Aerobiking Studio
8:30pm - 9:30pm Yoga All Vanessa Studio 2
Friday 01 May
Time Activity Level Instructor Location
7:00am - 7:45am Group Cycle All Patrick Aerobiking Studio
9:30am - 10:30am Pilates All Sergio Studio 2
9:30am - 10:15am Group Cycle All Nichole Aerobiking Studio
10:40am - 11:40am Pure Stretch All Michal Studio 1
12:00pm - 1:00pm Cardio Blast All Michal Studio 1
12:00pm - 12:30pm Kinesis All Fitness Instructor Upper Gym
1:00pm - 1:45pm Group Cycle All Nichole Aerobiking Studio
1:00pm - 2:00pm Salsa S Beginners Rosnet Studio 2
2:00pm - 3:15pm Yoga - Iyengar Intermediate Yvette Studio 2
6:00pm - 6:45pm Group Cycle All Nichole Aerobiking Studio
6:15pm - 7:15pm Pilates Based Exercise Intermediate Marina Studio 2
Saturday 02 May
Time Activity Level Instructor Location
10:00am - 11:30am Yoga All Anita Studio 2
10:00am - 11:00am Dance Aerobics All Lee Studio 1
11:00am - 12:00pm Power Pump All Chris Studio 1
11:15am - 12:00pm Group Cycle All Richard Aerobiking Studio
12:00pm - 12:30pm Kinesis All Fitness Instructor Upper Gym
12:00pm - 1:00pm Core Stability All Maria W Studio 1
12:00pm - 1:00pm Yoga Intermediate Freddy Studio 2
12:15pm - 1:00pm Group Cycle All Richard Aerobiking Studio
1:15pm - 2:15pm Yoga Beginners Freddy Studio 2
3:00pm - 4:00pm Pilates Based Exercise Beginners Tawa Studio 2
3:00pm - 4:00pm Box Fit All Derrick Sports Hall
Sunday 03 May
Time Activity Level Instructor Location
9:00am - 9:45am Water Workout All Maria W Main Pool
10:00am - 11:30am Yoga - Dynamic Hatha Advanced Antonia Studio 2
10:00am - 11:00am Funky Aerobics All Lee Studio 1
10:15am - 11:00am Group Cycle All Maria W Aerobiking Studio
11:00am - 12:00pm Core Stability All Marina Studio 1
12:00pm - 1:00pm Power Pump All Lee Studio 1
12:00pm - 12:30pm Kinesis All Fitness Instructor Upper Gym
12:00pm - 1:30pm Yoga - Dynamic Hatha Intermediate Antonia Studio 2
2:00pm - 3:00pm Salsa Aerobics All Chris P Studio 1
3:00pm - 4:00pm Pilates Based Exercise Beginners Tawa Studio 2

SHORT TERM PASSES

Enjoy more flexibility with a short term pass at any one of our many leisure centres.

Become a Better member

We’ve memberships with no contracts available to suit everyone. Choose the one that’s right for you and become a member today!

Latest news

Street Dance Academy classes

Premier Performing Arts is proud to present the launch of its Street Dance Academy classes, taking place at Swiss Cottage Leisure Centre.

 

Premier Performing Arts Dance Academy

For the first time in London, Premier Performing Arts is proud to present the launch of its’ bespoke PPA Dance Academy classes, taking place at the amazing Swiss Cottage Leisure Centre.